Z czesnym w Wielkiej Brytanii przekraczającym obecnie 9000 funtów rocznie, czy powinieneś rozważyć podjęcie studiów w Ameryce?

Jeśli twoja wiedza o amerykańskich uniwersytetach (lub „college’ach”, jak często nazywa się je w USA) opiera się wyłącznie na filmach i telewizji, możesz wybaczyć, że myślisz, iż ceny są niebotyczne.

Szczerze mówiąc, czasami są one drogie, ale z brytyjskimi czesnymi przekraczającymi obecnie 9000 funtów rocznie, czy amerykańskie stopnie naukowe są tak naprawdę o wiele droższe niż brytyjski odpowiednik?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, poświęciliśmy czas i wysiłek, aby dowiedzieć się, ile może cię kosztować studiowanie w Ameryce jako studenta z Wielkiej Brytanii.

Jest to przybliżony przewodnik po opłatach i kosztach utrzymania. Rzeczywiste dane liczbowe będą się różnić w zależności od miejsca, w którym studiujesz, jak również od Twojej sytuacji osobistej.

Czesne amerykańskie

Trudno powiedzieć, jaki jest „średni” koszt nauki w amerykańskim college’u, ponieważ opłaty mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju uczelni i długości studiów, na które się wybierasz.

Możesz iść na studia publiczne lub prywatne i studiować przez dwa lata, cztery lata, a może nawet dłużej.

Warto jednak zauważyć, że pod koniec studiów w dwuletnim college’u nie będziesz miał pełnego dyplomu. Będziesz miał tzw. stopień stowarzyszony, który można uzupełnić do pełnego stopnia przenosząc się na inną uczelnię i studiując przez dodatkowe dwa lub trzy lata (trochę tak, jak w przypadku poziomu AS to mniej więcej połowa poziomu A-Level).

Opłaty będą się również różnić w zależności od tego, czy pochodzisz ze stanu uniwersyteckiego (tak jakby opłaty na uczelniach szkockich były wyższe, jeśli nie pochodzisz ze Szkocji). Jako mieszkaniec Wielkiej Brytanii, jeśli nie mieszkałeś w jakimś konkretnym stanie, prawie na pewno będziesz płacił opłaty za pobyt poza stanem.

Średnie roczne opłaty za naukę w USA 2018/19

Prywatne uczelnie pobierają średnio o wiele więcej opłat za naukę niż uczelnie finansowane ze środków publicznych. Większość najlepszych amerykańskich uniwersytetów jest prywatna i zazwyczaj pobiera nawet więcej niż wynosi średnia, a czesne na Yale i Harvardzie jest wyższe o 30,000 funtów rocznie.

Opłaty muszą być uiszczane z wyprzedzeniem każdego semestru i można wybrać między opłatami za cały rok lub semestr po semestrze.

I podobnie jak w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach, w Ameryce pojawiło się wiele skarg dotyczących rosnących kosztów czesnego i cięcia źródeł pomocy finansowej.

Koszty utrzymania podczas studiów w Ameryce

Biorąc pod uwagę, że większość studiów licencjackich w Stanach Zjednoczonych trwa cztery lata (około sześciu lub więcej), trzeba będzie wziąć pod uwagę koszty faktycznego życia tam i porównać je z tym, co płaciłoby się w Wielkiej Brytanii za trzyletni kurs (norma w Wielkiej Brytanii).

Po rozliczeniu zakwaterowania, transportu i wszystkich innych wydatków, koszty utrzymania studenta w USA w 2018/19 są następujące.

Roczne koszty utrzymania w Ameryce jako student 2018/19

Należy pamiętać, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, większa część tej liczby składa się z kosztów zakwaterowania. Cena pokoju i wyżywienia będzie prawdopodobnie wynosić od 6,500 do 10,000 funtów rocznie, przy czym najniższe ceny będą obowiązywać w dwuletnich publicznych szkołach wyższych, a najwyższe w prywatnych czteroletnich instytucjach non-profit.

Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów transportu, materiałów szkoleniowych (np. podręczników) i innych wydatków.

Jeśli połączymy te średnie dane dotyczące czesnego i kosztów utrzymania, otrzymamy całkiem niezłe wskazania dotyczące średniego rocznego nakładu.

Całkowity roczny koszt studiów w Ameryce 2018/19

Aby zorientować się, ile kosztuje życie studenta w Wielkiej Brytanii i porównać je z kosztami w Stanach, sprawdź wyniki naszego najnowszego badania National Student Money Survey.

Wsparcie finansowe dla brytyjskich studentów w Ameryce

Oczywiste jest, że studiowanie w Ameryce jako międzynarodowy student nie jest tanie.A żeby było jeszcze trudniej, czesne w Ameryce musi być opłacane z góry każdego semestru.

Ogólnie rzecz biorąc, trzeba będzie znaleźć dużo gotówki, aby sfinansować swoje studia w USA w A. Na szczęście jednak, istnieje całkiem sporo źródeł finansowania dla studentów.

Od stypendiów po pożyczki studenckie, a nawet pracę w niepełnym wymiarze godzin, jest wiele możliwości. Bardziej szczegółowo omawiamy je w naszym przewodniku dotyczącym finansowania studiów w Ameryce.

Czy warto iść na uniwersytet w Ameryce?

To naprawdę zależy od ciebie! Jak się okazało, całkowity koszt amerykańskiego dyplomu może kosztować więcej, mniej lub mniej więcej tyle samo, co brytyjskiego odpowiednika, w zależności od miejsca, w którym zdecydujesz się na studia (choć co najważniejsze, w Wielkiej Brytanii możesz uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie większości kosztów wstępnych).

Ale, oczywiście, nie chodzi tylko o pieniądze. Mógłbyś pójść do amerykańskiego college’u i wydać mniej, niż miałbyś w Wielkiej Brytanii, ale otrzymałbyś gorsze wykształcenie. Równie dobrze mógłbyś pójść na jeden z najdroższych uniwersytetów i uzyskać stopień naukowy, który w twoim odczuciu przewyższałby wszystko, co mogłaby zaoferować Wielka Brytania.

Jako student brytyjski, pójście na studia do amerykańskiego college’u będzie wyglądało imponująco w twoim CV, częściowo dlatego, że pokazuje ono, że jesteś skłonny wyjść ze strefy komfortu i zrobić coś innego.

Z drugiej strony, można równie łatwo argumentować, że lepiej cieszyć się czasem spędzonym na uczelni, niż studiować coś (lub gdzieś), czego w końcu się nienawidzi. Jeśli uważasz, że byłbyś nieszczęśliwy w amerykańskim college’u, zalecamy, abyś trzymał się z daleka! W końcu Brytyjczycy nadal należą do najlepszych na świecie.

Ostatecznie, biorąc pod uwagę fakt, że zarówno Wielka Brytania, jak i USA pobierają opłaty za studia wyższe, Twoim głównym celem powinno być znalezienie miejsca, które zapewni Ci wykształcenie i doświadczenie, którego szukasz!

I pamiętaj, nie musisz robić całego swojego stopnia naukowego w Ameryce, aby zdobyć doświadczenie w studiowaniu tam.

Wiele brytyjskich uniwersytetów ma powiązania z amerykańskimi instytucjami, co pozwala na spędzenie roku (zazwyczaj drugiego) na studiowaniu za granicą. Jest to idealny wybór, jeśli nie czujesz, że jesteś gotowy na stałe zamieszkać za granicą!