Studia w Wielkiej Brytanii to dobry stosunek jakości do ceny – średnie koszty są tu niższe niż w USA i Australii. Dodatkowo, absolwenci z Wielkiej Brytanii są jednymi z najłatwiejszych do zatrudnienia na świecie (według corocznego badania pracodawców QS). Oznacza to, że twoja inwestycja może zaowocować udaną karierą.

Mimo to, zainwestowanie znacznej sumy w swoje wykształcenie może być trudną decyzją. Oto kilka szczegółów na temat rodzaju budżetu, jaki będziesz potrzebował na studia w Wielkiej Brytanii.

Ile to kosztuje?

Opłaty za studia licencjackie w ciągu roku dla studentów z zagranicy mogą zaczynać się od około 11,000 funtów, a kończyć na stopniach medycznych do 40,000 funtów. Ogólnie rzecz biorąc, kursy nauk humanistycznych i społecznych kosztują najmniej, podczas gdy laboratoryjne i kliniczne stopnie naukowe są droższe.

Stopnie podyplomowe wahają się od 11.000 funtów rocznie za nauczane stopnie, do 30.000 funtów za stopnie laboratoryjne i kliniczne, a także programy MBA. Niektóre uczelnie mogą pobierać do 50 000 funtów za swoje programy MBA, choć jest to rzadkość.

Należy pamiętać, że większość studiów podyplomowych w Wielkiej Brytanii można uzyskać w ciągu zaledwie jednego roku, co czyni je bardzo korzystnymi cenowo.

Budżetowanie

Budżetowanie jest częścią życia studenckiego! Koszt utrzymania w Wielkiej Brytanii jako student jest szacowany na około 12.200 funtów rocznie. Zanim przyjedziesz do Wielkiej Brytanii, upewnij się, że masz zaplanowane koszty codziennego życia, które mogą obejmować:

Jeśli masz stypendium lub wsparcie finansowe, upewnij się, że wiesz, co jest, a co nie jest objęte wsparciem.

Którego? Uniwersyteckiego kalkulatora budżetowego dla studentów, który pomoże Ci zaplanować budżet.

Rabaty

Karta National Union of Students oraz International Student Identity Card oferują wspaniałe zniżki dla studentów w wielu sklepach, restauracjach i firmach. Sprawdź, czy możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki jednej z tych kart.