Obecnie mamy do czynienia z poważnym problemem zanieczyszczenia środowiska, a także trudno jest znaleźć specjalistów, którzy mogliby pracować w fabrykach farbowania i drukowania. Te problemy zmusiły niektórych producentów drukarek do opracowania i dostarczenia Cyfrowego Druku Tekstylnego (DTP). Minęło prawie dziesięć lat od rozpoczęcia stosowania DTP, który obecnie jest uznawany za najbardziej zaawansowaną technologię dla przemysłu drukarskiego i farbiarskiego.

Systemu Cyfrowego Druku Tekstylnego nie można zastąpić konwencjonalnymi maszynami drukarskimi, ale z pewnością ewoluował on w kolejny strumień druku, który uzupełnia konwencjonalny druk i vice versa.

Pochodzenie systemu DTP

Cyfrowy system drukowania na tekstyliach został po raz pierwszy uruchomiony z plotera typu Inkjet do opracowywania próbek, a wraz z codziennymi ulepszeniami w zakresie rozdzielczości i szybkości, teraz stał się samodzielnym sklepem. Również zastosowania tych drukarek są zróżnicowane pod względem szybko rozwijających się umiejętności drukowania, mediów, atramentu itp. Używane są do produkcji dużych rozmiarów zdjęć i banerów wiszących na budynkach do małej wielobarwnej, designerskiej chusteczki i krawata z jedwabiu.

Budowa systemu DTP

– Głowica drukująca: „Głowica drukująca” jest najważniejszą częścią systemu DTP. Najczęściej są to głowice PIEZO drop on demand.

– Głowica piezoelektryczna: „Głowica” typu piezoelektrycznego została opracowana przez firmę „Epson” dla drukarek atramentowych i ten typ głowicy jest stosowany w systemie DTP. Istnieje wiele innych producentów głowic, którzy starają się przyjąć farby drukarskie i przemysłowy druk tekstylny. Zazwyczaj rozdzielczość używana do druku na tekstyliach wynosi 720 dpi.

– Korpus: Konstrukcja sprzedawanego obecnie systemu Digital Textile Printing zależy głównie od rodzaju tkaniny używanej do druku i jej przeznaczenia. Istnieją różne konstrukcje w zależności od tego, czy nadruk jest stosowany na flagach i banerach, bezpośrednio rozproszony, druk na papierze sublimacyjnym czy też nadruk na tkaninach modnych przy użyciu farb reaktywnych / kwaśnych. Zależy to również od tego, czy chcesz drukować bezpośrednio na tkaninie, czy transferować.

– System podawania materiału: Istnieje kilka typów „systemu podawania materiału”, „cylindra” lub „typu kocyka” itp. i znów wybór zależy od rodzaju stosowanego druku i materiału.

– System dostarczania atramentu: System zasilania w atrament” może być różny w zależności od tego, jaki system DTP jest używany. System ten rozwijał się przez lata i jest bardzo ważnym obszarem dla wydajności i zdolności do pracy atramentów. System „zbiorczego atramentu” nad systemem „kasetowym” sprawia, że atramenty działają lepiej, a także w połączeniu z systemem odgazowywania pomaga usunąć niepożądane pęcherzyki w atramencie, zapewniając w ten sposób lepszą wydajność atramentu oraz krótszy czas konserwacji i przestoju urządzenia.

– Atramenty: Typy farb, które mogą być stosowane w systemie DTP to ’ Farby reaktywne ’, ’ Farby kwaśne ’, ’ Farby dyspersyjne ’ i ’ Farby pigmentowe ’.

① Atrament reaktywny – jest to najczęściej stosowany atrament w przemyśle tekstylnym. Ma prawie taką samą gęstość kolorów jak kolory sitodruku i jest szczególnie przydatny do tekstyliów domowych i tkanin modnych. Stosowany jest do bawełny, jedwabiu, a nawet wełny. Po wydruku, musi być parowany na +/-102 ℃ do osiągnięcia wysokiej jakości kolorów i trwałość.

② Atrament kwaśny – jest stosowany do ogólnej odzieży sportowej, takiej jak stroje kąpielowe itp. wykonane z NYLON LYCRA lub tkanin z włókien zwierzęcych, takich jak wełna i jedwab. Chociaż oferuje jasne i świeże kolory, takie jak atramenty reaktywne, to ze względu na większą elastyczność atramentów reaktywnych są one bardziej preferowane niż atramenty kwaśne, chyba że produkcja ogranicza się tylko do ekskluzywnych tkanin, takich jak jedwab czy nylon. Również wysoką „odporność na światło ultrafioletowe” można uzyskać w procesie parowania, jak w przypadku atramentów reaktywnych.

③ Farba dyspersyjna Disperse Dye Ink – jest używana do poliestru i dobra do tekstyliów domowych, odzieży modowej, sportowej, a także do drukowania flag. W zależności od celu zastosowania istnieją różne sposoby późniejszego zadruku farbami dyspersyjnymi.

④ Farba pigmentowa – jest używana głównie do drukowania wzorów włókienniczych i nadruku na koszulkach.Cienka tkanina, taka jak poliester, żorżeta, poliester-żorżeta, szyfon itp. może być również odpowiednia dla tego atramentu. Wymaga wysokiej temperatury do utrwalania tuszu, ale nie jest wymagana para wodna.

– Oprogramowanie RIP
Oprogramowanie RIP odgrywa w Cyfrowym Druku Tekstylnym równie ważną rolę jak sama maszyna. Pozwala ono na wybór lub zmianę kolorów, a także podgląd wyniku wydruku na ekranie przed faktycznym wydrukiem. Możesz modyfikować intensywność tuszu, nasycenie itp. a dobry RIP działa jako pomost pomiędzy systemem projektowym a drukarką, ponieważ pozwala na drukowanie kilku metrów tkaniny ciągłej bez konieczności odpoczynku.

– Colour Profiler
Ten system jest rzeczywiście bardzo ważny, aby dopasować kolory pokazane na monitorze do kolorów pojawiających się na wydruku, lub kolory na różnych tkaninach. Choć pozornie wymaga to bardzo skomplikowanych procedur, to jednak, jeśli zostanie opanowany, daje błyskotliwy efekt wydruku.

Sprawdź również: druk na materiale