Standardowymi narzędziami są (Microsoft) Word i (OpenOffice/NeoOffice/LibreOffice) z jednej strony i niektóre edytor LaTeX z drugiej.

Krzywa uczenia się jest dużo bardziej stroma w LaTeX-ie, a jeśli nie jest to narzędzie, które jest bardzo popularne w twojej dyscyplinie, pomyśl dwa razy o jego użyciu. Prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy w pewnym momencie, ponieważ debugowanie może być bardzo kłopotliwe.

Należy również użyć programu do zarządzania referencjami, który integruje się z narzędziem do pisania. Kolejną kwestią do rozważenia jest system operacyjny.

Jeśli używasz systemu Windows, polecam Citavi. Integruje on planer zadań i organizator wiedzy, który pozwala na nakreślenie pracy dyplomowej przed faktycznym rozpoczęciem pisania.

Dokumenty PDF mogą być opatrzone adnotacjami w Citavi, a nawet można dołączać zadania do poszczególnych sekcji PDF. Cytaty i komentarze pozostają dołączone do dokładnego miejsca w pliku PDF, co oznacza, że możesz wrócić z cytatu lub komentarza bezpośrednio na stronę za pomocą prostego kliknięcia myszką.

Całą wiedzę zgromadzoną podczas procesu czytania (cytaty, komentarze, własne pomysły) można sklasyfikować i uporządkować w ramach każdej kategorii.

Odkryjesz, że kiedy już skończysz z czytaniem, połowa tekstu jest już napisana, a Ty naprawdę tego nie zauważasz. Następnie wystarczy, że wyślesz ją do edytora tekstu (Word, Writer, LaTeX) i za pomocą kilku kliknięć stworzysz wersję roboczą swojej pracy dyplomowej.

Jeśli używasz programu Word, możesz eksportować kategorie jako rozdziały dokumentu.

Dodaj komentarz