Z jednej strony, oczywiście, doktorat jest „ciężki”, ponieważ „jest dużo pracy”. To 3 lata tworzenia nowej wiedzy!

Ale jak „ciężko” powinno być, i jaki rodzaj trudności? Kiedy studenci przychodzą, aby porozmawiać ze mną o tym, że ich doktorat jest dla nich „trudny”, mają na myśli jedną z dwóch bardzo różnych rzeczy!

Pierwsza typ studenta

Pierwsza grupa uważa, że doktorat jest „trudny” i martwi się, że oznacza to, że nie są wystarczająco inteligentni, że nie skończą.
Studenci ci zazwyczaj byli doskonałymi studentami w swojej szkole, na studiach licencjackich i na studiach, i choć być może musieli włożyć w to dużo pracy, nie byli tak naprawdę zmuszani do wyzwań. Jednym z powodów, dla których robią doktorat jest to, że szukają prawdziwego wyzwania, ale jest to również trochę niepokojący szok, kiedy zdają sobie sprawę, że być może nie wiedzą, co robią.

Ten rodzaj ucznia niekoniecznie posiada wiele umiejętności już w swoim zestawie narzędzi do uczenia się czegoś „trudnego”. Być może po prostu „dostają” matematykę, poezję lub pisanie i są przyzwyczajeni do bycia uważanymi za „inteligentnych” w pracy, którą wykonują szybko, bezboleśnie lub przy dobrej zabawie. Przyzwyczaili się oni do przerzucania pracy, która jest chwalona i ma doskonałe oceny.

Kiedy trafią w nieporządny, niewygodny fragment pracy doktorskiej, gdzie wiele niepowodzeń i wiele negatywnych opinii jest czymś normalnym, obawiają się, że nie mają narzędzi, by sobie z tym poradzić.

Wskazówki dla tego typu studenta:

Typowym przykładem takiego studenta jest student zagraniczny, którego pierwszym językiem nie jest język w którym pisze pracę. Jak już wcześniej argumentowałem, ten rodzaj ucznia stoi w obliczu wyzwania, ale to wyzwanie nie ma większego wpływu na jego czas ukończenia. Jest to wyzwanie, które przy odrobinie pracy można zdecydowanie pokonać.

Niektóre kultury badawcze są, szczerze mówiąc, toksyczne. Wczesne ranki, późne noce, kilka świąt, brak weekendów, brak dni wolnych od pracy, brak wolnego czasu dla rodzin i przyjaciół lub siedzenie i myślenie pod drzewem. Długie godziny są wymuszane przez nadzór, mikrozarządzanie i zastraszanie. Ludzie, którzy nie pasują lub nie są wystarczająco sprawni, są wypędzani. Osobom z małymi dziećmi, niepełnosprawnym lub chorym zdrowiem mówi się (wyraźnie lub domyślnie), że prawdopodobnie nie są wycięci na studia doktoranckie.

Drugi typ ucznia naprawdę się zmaga. Uważają, że doktorat jest trudny z niewłaściwych powodów.

Tego rodzaju toksyczna kultura może być tworzona przez ambitnego opiekuna, może być tworzona przez grupę rówieśników, którzy decydują, że ich sposób prowadzenia badań jest najlepszy, lub może być tworzona przez struktury instytucjonalne. Polityka i procesy uniwersyteckie związane z zakwaterowaniem, korzystaniem z urlopów, stypendiów, wiz itd. mogą być nieumyślnie niezgrabne lub celowo karalne i surowe.

I w takiej sytuacji uczeń, który czuje się wykluczony i próbuje narzekać, często jest traktowany jako problem.

Doktorat nie jest badany pod kątem tego, czy jesteś silny fizycznie, czy też jesteś dobrym myślicielem. Nie ma quizów popowych ani ćwiczeń przed ukończeniem studiów.

Wskazówki dla tego typu studenta:

W pracy, którą wykonuję, często spotykam studentów, którzy obawiają się, że doktorat jest dla nich ciężki. Wiem również, że oba typy studentów mogą ukończyć studia, zdobyć doktorat i zmienić świat.

Jeżeli doktorat jest dla ciebie trudny, to w porządku. Jeśli jesteś wystraszony lub chorujesz z powodu doktoratu, nie jest to w porządku. Znajdź sposób, aby doktorat był trudny jak wspinanie się po górach, a nie jak uderzenie kijem.

Jakich metafor używasz do trudnych lub trudnych doświadczeń? Spędziłem wiele wakacji rodzinnych jako dziecko wędrujące po górach i w dół, więc do tego ciągle sięgam, nawet jeśli w dzisiejszych czasach moje kolana nie są w stanie sobie z tym poradzić! Chciałbym usłyszeć o tym, co działa na Ciebie w Twoich doświadczeniach, abym mógł poszerzyć sposób, w jaki o tym myślę i o czym mówię!

Dodaj komentarz