Szybkie czytanie jest umiejętnością, która wydaje się prawie jak „super moc”. Umiejętność szybkiego czytania i rozumienia książek, artykułów i innych materiałów pisanych zmieniłaby życie wielu z nas. Ale czy szybkie czytanie jest czymś, z czym się urodziłeś, czy też jest to coś czego każdy może się nauczyć? Mnóstwo tanich aplikacji twierdzących, że uczą tej techniki, chciałoby, abyś myślał, że można się tego nauczyć. Przyjrzyjmy się prędkości czytania i czy naprawdę można odczytać 1200 słów na minutę.

Większość z nas ma tendencję do czytania z prędkością około 200-400 słów na minutę. Zacznijmy od przyjrzenia się różnym metodom odczytywania prędkości, zanim zaczniemy zagłębiać się w to, co działa, a co nie działa.

Różne metody szybkiego czytania

Zanim będziemy mogli porozmawiać o szybkim czytaniu, musimy określić, w jaki sposób mamy tendencję do normalnego czytania i rozumienia tekstu.

Prędkość czytania podobno skraca czas utrwalania słowa. Jak można się spodziewać, prędkość czytania ma kilka różnych popularnych metod, ale większość z nich wpada w kilka różnych systemów.

Skimming to przeglądanie tekstu w celu znalezienia ważnych części do przeczytania. Chociaż jest to zwykle uważane za metodę szybkiego czytania, nie uczysz się czytać szybciej. Uczysz się tylko, które części możesz pominąć. Jak można się było spodziewać, badania pokazują, że nie pamiętamy tak wielu szczegółów z tekstu.

Meta guiding jest jedną ze starszych technik. Dzieje się tak wtedy, gdy używasz palca (lub wskaźnika jak długopis), aby poprowadzić oczy do konkretnych słów. Chodzi o to, aby zmniejszyć rozproszenie uwagi i skupić się na konkretnych słowach, aby zwiększyć szybkość czytania.

Inna metoda popycha Cię do „czytania” wielu linii naraz, rozszerzając Twoje widzenie peryferyjne. Tim Ferriss ma technikę szybkiego czytania, która rzuca na ten pomysł i trenuje twoje skupienie bardziej niż cokolwiek innego.

Rapid Serial Visual Presentation jest metodą stosowaną przez większość najnowszych cyfrowych systemów szybkiego czytania. Pojedyncze słowa migają na ekranie, więc koncentrujesz się na pojedynczym słowie na raz. W miarę przyzwyczajania się do systemu, przyspiesza się szybkość wyświetlania słów na wyświetlaczu.

Jak szybkie czytanie wpływa na zrozumienie

Jasne, szybkie czytanie to dobry pomysł, a możliwość zobaczenia 1000 słów na minutę jest technicznie możliwa. Ale problem polega na tym, że naprawdę nie rozumiesz tych wszystkich słów. Badania są tu dość ograniczone, ale książka Raynera „Eye Movements and Information Processing During Reading” jest jednym z bardziej kompleksowych spojrzeń na to, jak działają nasze oczy podczas czytania. Rayner uważa, że szybkie czytanie to nonsens, bo nasze oczy nie mogą tak działać.

Badania – w tym badania przeprowadzone przez Raynera i jego współpracowników w 2016 r. – pokazują, że wraz ze wzrostem szybkości czytania spada zrozumienie. Oznacza to, że nie bierzesz pod uwagę informacji, co niweczy cel czytania. Z RSVP (i aplikacjami, które go używają) nie masz możliwości cofnięcia się do ponownego przeczytania tekstu i przeciążenia pamięci krótkotrwałej, więc nie pamiętasz tak wiele.

Oczywiście, istnieją kontrargumenty. Ostatnio, badania prowadzone przez aplikację do szybkiego czytania. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że sprzedają aplikację do szkolenia szybkiego czytania. Spritz twierdzi, że ponieważ ich system umożliwia skupienie oczu na jednym punkcie, możesz czytać szybciej.

Spritz nie dzieli się również informacjami na temat tego, w jaki sposób zostały przeprowadzone ich badania lub jak wiele osób uczestniczyło w ich badaniach. W rzeczywistości, w naszym polowaniu na badania wspierające szybkie czytanie, odkryliśmy, że większość badań została przeprowadzona przez firmy, które sprzedają metody szybkiego czytania. W przypadku techniki Tima Ferrissa, wykorzystuje on idee oparte na nauce, ale nie mogłem znaleźć badań wykraczających poza własne twierdzenia Ferrissa na jego blogu.

Aplikacje, które uczą szybkiego czytania.

Ale to nie wszystkie złe wieści. Szybkie czytanie ma wielu zwolenników. Jim Pagels z Slate’a uwielbia system RSVP. Olga Khazan z Atlantyku sugeruje, że aplikacje do szybkiego czytania są najlepsze dla nudnych wiadomości lub wiadomości e-mail, nie wszystko, co wymaga pełnego zrozumienia. Podobnie, metody, które opierają się na skimmingu zamiast na szybszym czytaniu, mają sens, gdy czytasz coś, co nie jest ważne.

Ostatecznie to do Ciebie należy decyzja, ile czasu i wysiłku chcesz włożyć w szybsze czytanie. Szybkie czytanie wymaga dużo skupienia i wysiłku umysłowego, a kiedy to robisz, nie masz dostępu do informacji. Jeśli jesteś kimś, kto lubi robić sobie przerwę i zastanawiać się nad pomysłem, kiedy cieszysz się książką lub artykułem, szybkie czytanie może nie być dla Ciebie.

Tak więc, w skrócie: Szybkie czytanie wszystkiego, jest prawdopodobnie złym pomysłem. Jednakże, jeśli masz kilka dokumentów, które musisz szybko przejrzeć lub czytasz coś co nie jest aż tak ważne, te metody nadal mogą być warte zachodu.

Dodaj komentarz