Francja jest krajem uznawanym za centrum międzynarodowe ze względu na swoje znaczenie artystyczne, kulturalne i naukowe. Renomowany jest za swój kultowy francuski styl życia, estetyczne miasta, ikoniczną architekturę i szczególnie tantalizującą kuchnię. W tym celu, Francja zaspokaja wszelkiego rodzaju międzynarodowych â w zakresie środowiska naturalnego, kraj oferuje szereg od ruchliwych miast miejskich do cichych i spokojniejszych wsi i miasteczek do słonecznych plaż i urokliwych regionów górskich. Położenie w centrum Europy zapewnia ponadto doskonałe połączenia komunikacyjne z innymi dużymi miastami i krajami, które ją otaczają.

System edukacji we Francji jest uważany za jeden z najlepszych i najlepszych w Europie po Wielkiej Brytanii. Wiele uniwersytetów w tym kraju stale plasuje się w czołówce najlepszych uniwersytetów w rankingach ligi światowej, a ponadto wykształciły światowej klasy absolwentów i wychowanków. Ponadto, uniwersytety francuskie oferują bardzo skromne czesne, co jest dodatkową zaletą dla potencjalnych studentów.

Nie dziwi więc, że aż 90% zagranicznych studentów decyduje się na studia we Francji z tych bardzo kuszących powodów. Poza wysokimi standardami kształcenia akademickiego oferowanymi przez uniwersytety, studenci mają dostęp do zmieniających życie doświadczeń edukacyjnych, czy to w postaci znanych na całym świecie muzeów i wspaniałych miejsc, czy to w postaci uznanej na całym świecie kuchni i estetyki kulturalnej u progu każdego z nich. W tym artykule przedstawiamy serię tanich uniwersytetów we Francji. Miejmy nadzieję, że da Ci to wyobrażenie o finansach i środkach finansowych, które przeznacza się na studia w tym kultowym kraju.

Ile kosztuje studiowanie na uniwersytecie we Francji?

Jeśli chodzi o opłaty za studia, koszty mogą wahać się od około 180 do 15 000 EUR, co w dużej mierze zależy od uczelni. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, będzie to zależało od stylu życia studentów i lokalizacji uniwersytetu. Duże miasta takie jak Paryż wahają się od 1200 do 1800 EUR miesięcznie, podczas gdy obszary w Lyonie/Bordeaux lub Tuluzy mogą wynosić nawet 600 EUR miesięcznie.

Czy muszę uczyć się francuskiego, żeby się uczyć?

Język francuski jest uważany za podstawowy język nauczania z zajęciami dydaktycznymi. Jednakże, wraz z ciągłym wzrostem liczby studentów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do kraju, obecnie na większości francuskich uniwersytetów prowadzone są setki różnych kursów, które są prowadzone w języku angielskim. W związku z tym nauka języka francuskiego nie jest głównym warunkiem wstępnym. Jednakże, jeśli zapisujesz się na kurs języka francuskiego, znajomość tego języka jest obowiązkowa.

Czy są jakieś możliwości bezpłatnej edukacji we Francji?

Niestety, edukacja we Francji nie jest bezpłatna dla międzynarodowych studentów. Jednak francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich oferuje dotacje dla studentów zagranicznych na podstawie ich potrzeb, jak również wiele możliwości stypendialnych w zależności od potencjału akademickiego i wkładu studentów. Zalecamy zapoznanie się z Katalogiem Stypendiów Campus France’s w celu znalezienia możliwych źródeł.

Tanie uniwersytety we Francji

1. Uniwersytet Paryski

Uniwersytet Paryski jest uniwersytetem publicznym, który został założony w wyniku połączenia Kartezjusza Paryskiego i Uniwersytetów Diderota w Paryżu. Założony w 2019 roku, ten tani uniwersytet we Francji jest instytucją, która jest zobowiązana do zastosowań naukowych, kulturalnych i zawodowych poprzez edukację. Obecnie uniwersytet oferuje stopnie naukowe dla ponad 50.000 studentów. Utrzymuje również silny profil badawczy, nadzorując ponad 10 różnych instytutów i 87 laboratoriów, a także utrzymując współpracę z wieloma zagranicznymi i krajowymi uniwersytetami. Celem uniwersytetu jest prowadzenie i zapewnianie edukacji i badań naukowych na wysokim poziomie; zespoły akademickie, które nadzorują pracę w dziedzinie medycyny, nauk humanistycznych i społecznych przyczyniają się w dużym stopniu do osiągnięcia przez uniwersytet światowych standardów.

2. Uniwersytet w Orleanie

UniversitĂ© dâOrleans jest publiczną uczelnią badawczą, która ma swoją siedzibę w mieście Orlean w północno-zachodniej Francji. Jego historia sięga początku XIV wieku, chociaż obecny uniwersytet uzyskał swój status dopiero w 1960 roku. Teoretycznie czyni to więc Uniwersytet w Orleanie jednym z najstarszych uniwersytetów w kraju.

Uczelnia prowadzi i oferuje szereg programów akademickich, w tym prawo, zarządzanie, ekonomię, lingwistykę, nauki społeczne, języki klasyczne, nauki przyrodnicze, nauki przyrodnicze i matematykę. Wspólnie, uniwersytet rozrósł się do rangi centrum narodowego i wpływowego centrum nauki na przestrzeni całego stulecia. Znajduje się wśród 100 najlepszych uniwersytetów we Francji. Jest również oryginalnym członkiem Stowarzyszenia Instytucji Leonardo da Vinci w tym kraju.

3. Uniwersytet de Montpelier

Założony w 1289 roku Uniwersytet w Montpellier jest klasyfikowany jako najstarszy uniwersytet w kraju. Położony w południowo-wschodnim mieście Montpellier, uniwersytet został podzielony na 3 różne uniwersytety, zanim w 2015 roku został ponownie połączony w swój pierwotny status. Obecnie na uczelnię zapisuje się łącznie ponad 41 000 studentów.

Pod względem akademickim, ten jeden z najtańszych uniwersytetów we Francji składa się z 7 głównych wydziałów, w tym Prawa, Ekonomii, Farmacji, Medycyny, Odontologii, Ćwiczeń Naukowych i Administracji Biznesowej. Dzięki tym wydziałom uniwersytet może zapewnić studentom ponad 100 różnych kursów i stopni naukowych. Dziedziny takie jak prawo i ekologia są jednymi z najwyżej ocenianych w kraju. Instytuty badawcze są nowatorskie i stanowią istotny trzon obecności uniwersytetów w kraju i regularnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu. Uczelnia znajduje się ponadto w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej innowacyjnych uniwersytetów na świecie.

4. Uniwersytet w Strasburgu

Uniwersytet w Strasburgu jest publiczną uczelnią badawczą zlokalizowaną w mieście Strasburg we Francji. Liczący ponad 55 000 studentów i około 3300 naukowców pracujących na uniwersytecie, jest jedną z największych instytucji szkolnictwa wyższego w kraju. Stało się tak po połączeniu uniwersytetu z trzema innymi mniejszymi uczelniami. Od 2019 roku uczelnia jest stowarzyszona z około 20 laureatami Nagrody Nobla i 2 medalistami polowymi. Jest również członkiem Ligi Europejskich Uniwersytetów Badawczych za wysoki wkład w badania naukowe.

Jest to również jedna z najbardziej międzynarodowych uczelni w regionie; około 20% populacji studenckiej stanowią studenci zagraniczni, którzy przyjeżdżają na studia z ponad 150 różnych krajów świata. W związku z tym miasto jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do studiowania za granicą.

5. Uniwersytet w Burgundii

Uniwersytet w Burgundii jest kolejnym publicznym uniwersytetem znajdującym się we wschodnim regionie Dijon we Francji. Założony w 1722 roku uniwersytet zapewnia obecnie edukację ponad 30.000 studentów, z czego około 10% to studenci międzynarodowi pochodzący z około 100 różnych krajów. Główny kampus tego taniego uniwersytetu we Francji znajduje się tuż za miastem Dijon, a większość wydziałów akademickich znajduje się w tym regionie.

Uczelnia składa się z około 10 głównych wydziałów oraz 3 instytutów technologicznych, 4 szkół inżynieryjnych i instytutów kształcenia. Podstawowy Instytut Technologii oferuje również dyplomy wyższego stopnia oraz krótkoterminowe kursy w wielu dziedzinach. Studenci zagraniczni mają również dostęp do CIEF, centrum nauki języka francuskiego, które pomaga im rozwijać swoją biegłość językową w trakcie studiów. Dodatkowo, jest on zaliczany do najlepszych uniwersytetów we Francji, które oferują wiele wsparcia, jak również zróżnicowane życie studenckie dla studentów międzynarodowych i niepełnosprawnych.

6. Paryż

The Ecole Normale Superieure of Paris (lub ENS Paris) jest uniwersytetem dyplomowym z siedzibą w stolicy Paryża.Wiadomo, że są to najbardziej wpływowe i selektywne instytucje szkolnictwa wyższego w regionie i ewentualnie w kraju. Uniwersytet został założony na początku XVIII wieku i obecnie studiuje na nim ponad 2500 studentów. Szczególne uznanie zyskała w dziedzinie fizyki i matematyki, z niezwykle wysokim odsetkiem laureatów Nagrody Nobla i Medali Polowych.

Pod względem akademickim, uniwersytet jest podzielony na sekcję âLettersâ, która nadzoruje sztuki, nauki społeczne i humanistyczne, a następnie obejmuje 8 podwydziałów. Jego drugim podziałem jest âSciencesâ sekcji, która zarządza sekcji nauk przyrodniczych i matematycznych i obejmuje 7 podwydziałów. Klasy studenckie są małe, ponieważ uczelnia ma jeden z najniższych w kraju zapisów na studia ze względu na rosnącą selektywność w przyjęciach.

7. Ecole Centrale de Lyon

Ecole Centrale de Lyon, z siedzibą w kultowym regionie Lyonu, jest instytucją badawczą, która została założona w 1857 roku. Jest jedną z najstarszych szkół wyższych w kraju i jest członkiem Grandes Ecoles of France, grupy zajmującej się zapewnianiem wysokiej jakości kształcenia w zakresie nauki, inżynierii, edukacji biznesowej i badań. Najbardziej renomowanymi i wysoko ocenianymi dziedzinami na uczelni są nauki biologiczne, technologia akustyczna i nanotechnologia. Populacja studentów liczy w sumie około 1300 osób, a studenci mają dostęp do doświadczenia edukacyjnego, które koncentruje się na szkoleniu wysoko wykwalifikowanych absolwentów z silnym naciskiem na nauki stosowane.

Ten tani uniwersytet we Francji dla studentów zagranicznych utrzymuje bardzo silne powiązania z innymi światowej klasy instytucjami na całym świecie, w tym takimi jak Darmstadt Institute of Technology w Niemczech i Imperial College of London.

8. Sciences Po

Sciences Po (czyli Paryski Instytut Studiów Politycznych) to prestiżowa instytucja szkolnictwa wyższego zlokalizowana głównie w Paryżu, z dodatkowymi kampusami w innych regionach kraju. Uczelnia ta liczy ponad 14 000 studentów. Są to między innymi Reims, Dijon, Poitiers i Le Havre. Pod względem akademickim uczelnia składa się z Undergraduate College i 7 Graduate Schools (które są podobne do wydziałów i nadzorują takie dziedziny jak prawo, sprawy publiczne, sprawy międzynarodowe i dziennikarstwo. Kolegium oferuje szereg stopni naukowych o multidyscyplinarnej podstawie, jak również podwójne stopnie naukowe we współpracy z instytucjami partnerskimi na całym świecie. Jeśli chodzi o badania, Sciences Po ma dobrze prosperującą społeczność i jest związane z nowatorskimi badaniami w dziedzinie ekonomii, nauk politycznych, socjologii i historii.

9. Ecole Polytechnique

Ecole Polytechnique to kolejna publiczna instytucja szkolnictwa wyższego. Założona w 1794 roku, jest członkiem sieci Grandes Ecole i jest zaangażowana w zapewnianie wysokiej jakości edukacji w dziedzinie inżynierii. Z populacją studentów przekraczającą 3500 osób, uniwersytet cieszy się największą renomą dzięki swojemu kultowemu programowi âpolytechnicien engineerâ; obejmuje on znacznie szersze szkolenia w przeciwieństwie do większości publicznych uniwersytetów w kraju i skupia się na zapewnieniu szerszego doświadczenia edukacyjnego.

Dodatkowo studentom oferowane są liczne programy magisterskie i doktoranckie. Programy te na tej taniej uczelni we Francji są zazwyczaj połączone i zarządzane we współpracy z innymi uniwersytetami w ramach sieci Grandes Ecole. Dzięki wysokim standardom akademickim nie dziwi fakt, że na arenie międzynarodowej uczelnia zyskała silną reputację akademicką i znajduje się wśród 100 najlepszych uniwersytetów na świecie.