Japonia jest uważana za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. W swojej najbardziej autentycznej definicji, kraj ten jest znany z płynnego połączenia żywej i bogatej kultury japońskiej, która idzie w parze z postępem technologicznym prawdziwie nowoczesnego kraju. Zidentyfikowana jako ojczyzna futurystycznego pociągu kulistego, makaronu błyskawicznego, Nintendo Wii i Karaoke, Japonia jest krajem, który wniósł tak wiele do świata na tak wiele różnych sposobów. Kraj ten już dawno ustanowił swój status globalnego centrum gospodarczego, transportowego i edukacyjnego.

Dlatego też, biorąc pod uwagę bogatą mieszankę tradycji, nowoczesnych obiektów i światowej klasy renomy, nie dziwi fakt, że kraj ten cieszy się uderzającą reputacją w dziedzinie edukacji, ponieważ współpracuje z przemysłem zajmującym się najnowocześniejszymi badaniami, technologią i handlem. W Azji absolwenci japońskich uniwersytetów prawie zawsze mają stały dostęp do tych możliwości i mają zagwarantowane zatrudnienie po studiach, co sprawia, że jest to bardzo kuszące miejsce do studiowania. Japonia ma również reputację jednego z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych krajów na kontynencie azjatyckim.

Dodatkowym bonusem jest fakt, że japoński rząd ma na celu zwiększenie liczby międzynarodowych studentów na japońskich uniwersytetach nawet o 300 000 w 2020 roku. Chociaż studiowanie na uniwersytecie w Japonii nie wiąże się z żadnymi tanimi kosztami, napisaliśmy ten artykuł, aby przedstawić Państwu szereg uniwersytetów w kraju, które oferują jedne z najtańszych stawek czesnego, zapewniając jednocześnie edukację wysokiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi linkami i uzyskania kilku pomysłów na studiowanie w tym kultowym kraju!

Czy muszę zarabiać na inny język, aby studiować na uniwersytecie w Japonii?

Głównym językiem wykładowym na prawie wszystkich uczelniach wyższych w Japonii jest japoński, który jest stosunkowo łatwym językiem do nauki. Jednak coraz więcej kursów oferuje swoje nauczanie i administrację w języku japońskim. W przypadku studiów licencjackich, w roku akademickim 2016/2017 prawie 60 kursów było prowadzonych w języku angielskim i liczba ta rośnie z roku na rok, aby zwiększyć bazę noclegową studentów zagranicznych.

Jak tanio jest studiować w Japonii?

Studiowanie w Japonii jest znane z wyższych kosztów nauki i życia, które zwykle są dość wysokie. Czesne waha się od 12 000 do 18 000 USD rocznie, choć może się drastycznie różnić. Dodatkowo, koszty różnią się w zależności od tego, czy chodzi o zakwaterowanie prywatne czy uniwersyteckie (co obejmuje również rachunki i inne udogodnienia), od około 100 do 500 dolarów. W Japonii istnieje jednak wiele tanich uniwersytetów.

Czy trudno jest dostać się na uniwersytet w Japonii?

Japonia przyciąga najlepszych i najzdolniejszych studentów na świecie i ma reputację kraju, w którym obowiązują rygorystyczne warunki przyjęcia. Jednak dobre wyniki w nauce na pewno dadzą Ci przewagę! Co więcej, upewnij się, że jesteś dokładny w procesie wydawania wiz studenckich i staraj się rozpocząć go wcześnie, abyś mógł go szybko załatwić.

Oto jedna z wielu stron internetowych, które zawierają informacje o wizach studenckich: https://www.japanvisitor.com/japan-travel/japan-study-visa.

Tanie uniwersytety w Japonii

1. Uniwersytet Aichi

Założony w 1946 roku Uniwersytet Aichi jest historyczną prywatną szkołą wyższą z siedzibą w prefekturze Aichi. Z populacją ponad 12.000 studentów, uniwersytet prowadzi dodatkowe kampusy w Nagoi i Toyohashi. Określany jako instytucja sztuki liberalnej, uniwersytet składa się z siedmiu głównych wydziałów, sześciu wydziałów podyplomowych, gimnazjum i szkoły prawniczej. Studenci cieszą się międzynarodową atmosferą uniwersytetu, który prowadzi wiele programów przejściowych i kultury japońskiej za pośrednictwem centrum wymiany międzynarodowej.

Ponadto uczelnia zarządza partnerstwami z ponad 40 różnymi uniwersytetami na świecie i corocznie bierze udział w wymianie międzynarodowej, w ramach której na uczelnię trafia ponad 200 zagranicznych studentów.Studenci studiów licencjackich mają dostęp do ponad 50 różnych kursów i kierunków studiów, a ten tani uniwersytet w Japonii stara się, aby doświadczenie akademickie miało charakter holistyczny, składający się z obszernych badań, krytycznego myślenia i nauki stosowanej. Ponadto uniwersytet posiada sieć absolwentów liczącą ponad 150 000 osób na całym świecie, a stopa zatrudnienia po studiach wynosi 98,5%.

2. Uniwersytet w Osace

Uniwersytet w Osace, lokalnie znany jako Handai, jest elitarną publiczną uczelnią badawczą z siedzibą w prefekturze Osaka w środkowej Japonii. Uznawany za jedną z Narodowych Siódmek Japonii, jest jedną z najbardziej prestiżowych instytucji szkolnictwa wyższego w kraju. Uczelnia została również zaliczona do grona 100 najlepszych uniwersytetów na świecie (na podstawie rankingów QS). Obecnie uczelnia liczy ponad 28 000 studentów. Organizacja akademicka uczelni składa się z 11 kierunków studiów licencjackich i około 16 szkół wyższych. Dzięki wysokiemu statusowi badawczemu, uczelnia prowadzi ponadto ponad 20 instytutów badawczych skupiających się na intensywnych i nowatorskich badaniach, a także nadzoruje cztery ośrodki zagraniczne. Podstawowym językiem wykładowym jest język japoński, ale uniwersytet oferuje wszechstronne programy szkoleniowe w języku japońskim, jak również oferuje w pełni angielski program studiów licencjackich. Wspiera międzynarodową współpracę z wieloma uniwersytetami na całym świecie. Przyjęcie na studia jest konkurencyjne i jest uważane za jeden z najbardziej selektywnych uniwersytetów w kraju. Oferuje jednak również jedne z najtańszych czesnego w Japonii, więc warto rozważyć złożenie wniosku w tym miejscu.

3. Uniwersytet Kyushu

Następnym uniwersytetem na naszej liście tanich uniwersytetów w Japonii jest Uniwersytet Kyushu. Z siedzibą w mieście Fukuoka w Kyushu, Uniwersytet Kyushu jest prestiżową japońską uczelnią narodową, która jest uważana za jedną z najstarszych instytucji szkolnictwa wyższego. Obecnie uczelnia liczy ponad 20.000 studentów, z czego około 2500 pochodzi z zagranicy. Zapewnia on edukację poprzez wiele szkół podstawowych z dyscyplinami, od prawa i medycyny po inżynierię i projektowanie. Ponadto, uczelnia utrzymuje zróżnicowany kierunek studiów, który może pomieścić do 7500 studentów.

Uniwersytet był częścią programu uniwersyteckiego Global 30 ze względu na jego wysoki międzynarodowy charakter. Ponadto jest uważany za jednego z największych w kraju uczestników badań naukowych i prowadzi placówki badawcze skupiające się na medycynie, mechanice stosowanej, architekturze/infrastrukturze i matematyce stosowanej. Ze względu na swoje różnorodne atuty, nie dziwi fakt, że uczelnia znajduje się konsekwentnie w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w kraju, jak również w pierwszej 500 najlepszych uczelni na świecie.

4. Uniwersytet Tohoku

Uniwersytet Tohuku, mieszczący się w mieście Sendai w prefekturze Miyagi, jest japońskim uniwersytetem należącym do Narodowej Siedemnastki. Zapisało się na niego ponad 20.000 studentów, co czyni go jednym z najbardziej renomowanych w kraju i na świecie. Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów w kraju pod względem wielu czynników, w tym akademickich, badawczych i zatrudnienia. Znajduje się również w pierwszej 200 najlepszych uczelni na świecie.

Pod względem akademickim uczelnia składa się z 10 kierunków studiów licencjackich i 15 szkół wyższych. Prowadzi innowacyjne badania w kilku obszarach, w tym w komunikacji elektrycznej, badaniach nad nowotworami, materiałoznawstwie i innych dziedzinach nauk przyrodniczych. Uniwersytet stawia sobie za cel zwiększenie swojej międzynarodowej obecności i uczestniczy w kilku programach wymiany we współpracy z innymi uniwersytetami na świecie. Obecnie na uczelni studiuje ponad 1400 międzynarodowych studentów.

5. Uniwersytet w Kioto

Założony pod koniec 19 wieku, Uniwersytet w Kioto jest kolejnym członkiem Japanâs National Seven uniwersytetów. Również częściej nazywany Kyodai, uniwersytet ten jest jedną z najstarszych instytucji w kraju i oferuje wysokie standardy akademickie i badawcze przy znacznie niższym poziomie nauczania.Obecnie na uczelnię zapisuje się ponad 23 000 studentów, którzy mają dostęp do ponad 100 różnych kursów i stopni naukowych. Programy studiów licencjackich i magisterskich oferowane są przez 20 wydziałów studiów, które oferują wszechstronny wachlarz kursów.

Uczelnia wierzy w zapewnienie edukacji, w której studenci mogą natychmiast zastosować swoją wiedzę po jej zdobyciu. W tym celu, wydziały badawcze tego taniego uniwersytetu w Japonii należą do najbardziej zaawansowanych w kraju i obejmują nominalne przykłady, takie jak Instytut Fizyki Teoretycznej Yukawa i Konserwatorium Kosobe. Dodatkowo uniwersytet jest połączony z 11 absolwentami/wydziałem, którzy otrzymali Nagrodę Nobla, a także kilkoma Medalistami Polowymi.

6. Uniwersytet Keio

Uniwersytet Keio to prywatna instytucja szkolnictwa wyższego z siedzibą w mieście Minato w dzielnicy Tokio. Jego historia sięga połowy XIX wieku, co czyni go najstarszą placówką nowoczesnego szkolnictwa wyższego w kraju. Uniwersytet działa poprzez 10 głównych kierunków studiów, które obejmują wiele różnych dyscyplin. Zapisuje się na nią ponad 35.000 studentów (co ponownie plasuje ją wśród największych uniwersytetów w kraju).

Prowadzi również ponad 300 programów wymiany międzynarodowej we współpracy z innymi najlepszymi uniwersytetami na świecie, w tym Dartmouth College, Uniwersytetem Pensylwanii i ENS Paris. Co więcej, jest to jeden z niewielu uniwersytetów w kraju, który oferuje również programy podwójnych dyplomów we współpracy z zagranicznymi uniwersytetami. Nie jest więc zaskoczeniem, że będziesz studiował na elitarnym uniwersytecie z jedną z najbardziej znanych sieci absolwentów, która obejmuje największą liczbę dyrektorów generalnych najlepszych firm.

7. Uniwersytet Kansai

Znajdujący się w mieście Suita w Osace, Uniwersytet Kansai jest prywatnym uniwersytetem, który został założony w 1886 roku. Uznawany za jedną z wiodących prywatnych instytucji w kraju, uniwersytet prowadzi dodatkowe kampusy w takich miejscach jak Takatsuki i Sakai. Obecnie studiuje na nim 31.000 osób, w tym ponad 1000 studentów z całego świata.

Kansai znalazł się wśród 20 najlepszych uniwersytetów w Japonii na podstawie swojego wykształcenia akademickiego, a także w rankingu 1000 najlepszych uniwersytetów na świecie. Dąży do międzynarodowej doskonałości i wspiera partnerstwo z ponad 133 uniwersytetami w 36 krajach. Oprócz stosunkowo niskich opłat za studia, uniwersytet jest znacznie mniej konkurencyjny pod względem liczby przyjęć i ma 20% wskaźnik selektywności.

8. Uniwersytet w Nagoi

Kolejnym członkiem Cesarskich Uniwersytetów Japońskich jest Uniwersytet w Nagoi, japoński uniwersytet narodowy, który został założony w 1939 roku i jest kolejnym członkiem Narodowych Siedmiu. Pomimo stosunkowo niedawnego uzupełnienia systemu szkolnictwa wyższego, uniwersytet ten ma reputację trzeciej co do wielkości uczelni w kraju, pod względem potencjału edukacyjnego i badawczego. Obecnie ponad 17.000 studentów studiuje na różnych kierunkach studiów licencjackich i podyplomowych. Wspiera również silną międzynarodową perspektywę i zaangażował się w ponad 200 międzynarodowych programów wymiany z zagranicznymi uniwersytetami. Ta tania uczelnia w Japonii ma zatem wysoki wskaźnik studentów międzynarodowych i zapewnia płynne i bezproblemowe przejście tych studentów do japońskiej kultury i doświadczenia.

9. Uniwersytet Tokijski

Założony w 1949 r. Uniwersytet Miasta Tokio (TCU) jest prywatną instytucją szkolnictwa wyższego, która prowadzi studia i badania naukowe w zakresie nauk informatycznych, inżynierii, technologii i ochrony środowiska. Działając w czterech głównych kampusach, uniwersytet ma 8000 studentów, którzy mają różne stopnie i kierunki studiów. Pierwotnie utworzony jako Instytut Technologii Musahashi, został przemianowany na Tokyo City University i obecnie składa się z 5 wydziałów i 6 wydziałów akademickich. Uniwersytet jest uważany za jedną z najlepszych instytucji do prowadzenia studiów inżynierskich.