Ze swoimi olśniewającymi piaszczystymi plażami, tętniącymi życiem miastami, światowej klasy kuchnią, piękną architekturą i kolorowymi festiwalami, Hiszpania jest krajem, który oferuje idealne doświadczenie studenckie dla każdego, kto chce zanurzyć się w różnorodności podczas studiów akademickich. Nic więc dziwnego, że Hiszpania stała się jednym z najbardziej wybieranych miejsc do studiowania w Europie, szczególnie w przypadku studentów zagranicznych. Obecnie kraj ten posiada około 40 uniwersytetów i instytucji w swoim systemie szkolnictwa wyższego.

Język hiszpański jest również uważany za jeden z najbardziej kolorowych języków na świecie, a nauka tego języka jest jednym z głównych powodów, dla których kraj ten przyciąga co roku niezliczoną liczbę studentów z zagranicy. Co więcej, dodatkową kuszącą cechą jest fakt, że uniwersytety w Hiszpanii są dość tanie, a także przystępność cenowa i stosunkowo niskie koszty utrzymania, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Do najpopularniejszych miast studenckich należą Granada, Barcelona, Walencja, Sewilla i Madryt. Jest ona ponadto dobrze skomunikowana pod względem transportowym, dzięki czemu studenci mogą bez problemu dotrzeć do innych znanych miast europejskich.

Hiszpania konsekwentnie koncentruje się na zapewnieniu kompleksowej edukacji. Spełnia standardy, które zapewniają spójność z kształceniem w innych krajach europejskich (kraje EHEA). W niniejszym artykule przygotowaliśmy listę kilku najtańszych uczelni w kraju dla studentów zagranicznych. Uczelnie te obejmują zarówno młode, niedawno założone instytucje, jak i jedne z najstarszych i najbardziej elitarnych uniwersytetów na świecie, ale zwykle oferują wysokiej jakości kształcenie za stosunkowo niskie koszty. Mamy nadzieję, że okaże się to dla Państwa przydatne!

Jak drogie są studia na uniwersytecie w Hiszpanii?

Hiszpania jest znana z bezkosztowego doświadczenia studenckiego. Koszty utrzymania są uważane za nawet do 20% niższe niż w większości krajów europejskich. W przypadku czesnego można się spodziewać średnio około 1500 EUR na semestr.

Jakie są wymagania językowe, aby zakwalifikować się do przyjęcia?

Hiszpański jest zwykle głównym językiem administracji, chociaż kilka kursów oferowanych jest również w języku angielskim. Jednakże, studenci międzynarodowi są czasami zobowiązani do uczestnictwa w kursach języka hiszpańskiego, które mogą być obowiązkowe lub nie leżeć w zakresie zainteresowań studentów.

Czy studenci międzynarodowi mogą pracować w Hiszpanii?

Tak jak w przypadku większości krajów europejskich, studenci międzynarodowi z pewnością mogą pracować w Hiszpanii z ograniczeniem do 20 godzin tygodniowo.

Tanie uniwersytety w Hiszpanii

1. Uniwersytet Navarra

Położony w mieście Pampeluna, Uniwersytet Nawarry jest prywatną, niedochodową uczelnią, która została założona w 1952 roku. W Hiszpanii nie ma wielu prywatnych instytucji edukacyjnych, jednak Uniwersytet Nawarry zajmuje szczególnie wysoką pozycję. Na ten tani uniwersytet w Hiszpanii zapisuje się ponad 12.000 studentów, z czego 1500 to studenci ze środowisk zagranicznych. W ramach 14 głównych wydziałów, z których składa się uniwersytet, oferowanych jest szereg kursów i programów dla studentów i absolwentów. Dodatkowo w ramach tych kierunków oferowanych jest około 35 programów studiów licencjackich i 38 studiów magisterskich.

Uniwersytet działa ponadto poprzez sześć głównych kampusów (w tym dwa międzynarodowe kampusy w Monachium i Nowym Jorku). Utrzymuje również silną reputację w zakresie międzynarodowych badań naukowych, pomimo niewielkiej społeczności. Nawarra współpracuje również z renomowanymi instytucjami zagranicznymi, w tym z Uniwersytetem w Edynburgu i Uniwersytetem w Hongkongu. W oparciu o rankingi edukacyjne Timesa uniwersytet znalazł się wśród 5 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego w Hiszpanii, jak również w pierwszej 200 najlepszych uniwersytetów na świecie.

2. Uniwersytet w Granadzie

Uniwersytet w Granadzie jest publiczną uczelnią wyższą z siedzibą w mieście Granada.Jego początki sięgają początku XVI wieku i od tego czasu rozwinął się w jeden z najbardziej elitarnych uniwersytetów w Hiszpanii. Obecnie uczelnia przyjmuje ponad 80 000 studentów, co czyni ją czwartą co do wielkości uczelnią w kraju pod względem liczby studentów. Ponadto, uczelnia ma wysoki wskaźnik liczby studentów zagranicznych i jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie dla programów wymiany studentów; ostatnio przyjęła ponad 2000 studentów zagranicznych w ramach programu wymiany Erasmus.

Ten tani uniwersytet w Hiszpanii zapewnia edukację za pośrednictwem ponad 20 szkół i wydziałów akademickich, a także ponad 100 wydziałów akademickich, które oferują wszechstronne doświadczenie w nauce, obejmujące szereg różnych kierunków studiów. Uniwersytet ten znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów w Hiszpanii i jest najbardziej znany z optymalnych programów w dziedzinie inżynierii komputerowej.

3. Uniwersytet Walencki

Założony w 1499 roku Uniwersytet Walencki jest jedną z najstarszych zachowanych instytucji szkolnictwa wyższego w kraju i jest znany z wysokich i prestiżowych standardów akademickich. Znany z tego, że jest trzecim co do wielkości miastem w kraju, Walencja jest domem nie tylko wspaniałych obszarów przybrzeżnych, ale także tego elitarnego uniwersytetu. Obecnie uczelnia zapewnia edukację dla ponad 50.000 studentów. Większość kursów prowadzonych jest w języku hiszpańskim lub walencjańskim, ale nie oznacza to, że uniwersytet nie bierze pod uwagę wymagań studentów międzynarodowych; w rzeczywistości uniwersytet oferuje wiele kursów w języku angielskim poprzez swoje biuro międzynarodowe.

Pod względem akademickim uniwersytet składa się z 3 głównych kampusów, w których znajdują się różne wydziały, rozprzestrzeniające się w ramach różnych kursów. Kilka programów wymiany studentów jest oferowanych we współpracy z innymi znanymi zagranicznymi uniwersytetami i instytucjami. Studenci zainteresowani programem wymiany Erasmus z innymi uniwersytetami europejskimi powinni wiedzieć, że ta kultowa uczelnia jest uważana za jedną z 10 najlepszych uczelni w programie Erasmus.

4. Uniwersytet Pompeu Fabra

Uniwersytet Pompeu Fabra, z siedzibą w Barcelonie, jest publiczną uczelnią badawczą i jednym z najtańszych uniwersytetów w Hiszpanii dla międzynarodowych studentów. Chociaż uniwersytet został niedawno włączony do hiszpańskiego systemu edukacji, został sklasyfikowany jako jedna z najszybciej rozwijających się instytucji szkolnictwa wyższego na świecie. Uniwersytet został niedawno uznany przez rząd Hiszpanii za âInternational Excellence Campusâ i jest również jednym z głównych uniwersytetów, które są wybierane przez międzynarodowych studentów w kraju na studia.

Obecnie instytucja oferuje edukację ponad 15 000 studentów, w tym 10 000 studentów studiów licencjackich i około 4000 podyplomowych. Główne kierunki studiów w Pompeu Fabraâs to ekonomia i biznes, choć zapewniają one również kwalifikacje zawodowe wiodącym pracownikom akademickim. Studenci mają również dostęp do wiodących instytutów badawczych Pompeu Fabraâs, które koncentrują się na najnowocześniejszych dziedzinach, które w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwiązywania głównych wyzwań na świecie. Dzięki swojej lokalizacji w europejskim supercentrum Barcelony, uniwersytet oferuje swoim studentom wiele możliwości podczas i po zakończeniu studiów na tej wiodącej hiszpańskiej uczelni.

5. Universitat Internacional de Catalunya

Mieszczący się w Barcelonie, Universitat Internacional de Catalunya (Międzynarodowy Uniwersytet Kataloński) jest prywatną instytucją szkolnictwa wyższego, która została założona w 1997 roku. Jej głównym celem było oferowanie wszechstronnego doświadczenia edukacyjnego o międzynarodowym zasięgu oraz aklimatyzacja hiszpańskich doświadczeń dla studentów zagranicznych. Obecnie uczelnia przyjmuje ponad 6000 studentów na studia licencjackie i podyplomowe.

Pod względem akademickim uczelnia składa się z ponad 30 międzynarodowych studiów licencjackich i podyplomowych oferowanych na kierunkach takich jak ekonomia, prawo, edukacja, nauki humanistyczne, medycyna i architektura.Wybiórczo oferowane są również krótkoterminowe kursy i dyplomy, które stanowią uzupełnienie standardowych stopni naukowych. Uczelnia posiada również nowoczesne zaplecze, od zaawansowanych centrów symulacyjnych po cyfrowe studia medialne, a wszystko po to, aby zapewnić studentom nowe doświadczenia. Oprócz skoncentrowanej edukacji i kadry akademickiej, uczelnia zapewnia studentom możliwość studiowania po niskich i ekonomicznych stawkach za czesne.

6. Uniwersytet Complutense w Madrycie

Z bogatą historią sięgającą XIII wieku, Uniwersytet Complutense w Madrycie jest jedną z najstarszych instytucji szkolnictwa wyższego na świecie. Jest również jednym z największych uniwersytetów w kraju, który liczy łącznie ponad 86 000 studentów. Ponadto, uniwersytet ten jest uznawany za jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju, jak również w Europie. Od początku swego istnienia wielokrotnie odgrywał znaczącą rolę w rozwoju politycznym kraju i jest uważany za potęgę badawczą.

Ten tani uniwersytet w Hiszpanii posiada szereg wydziałów akademickich, które obejmują wiele kierunków studiów. Obecnie oferuje około 80 możliwych kierunków studiów licencjackich, ponad 200 indywidualnych stopni naukowych, a także 220 programów doktoranckich. Ponadto, studenci mają dostęp do ponad 100 różnych organizacji studenckich i stowarzyszeń, które mogą prowadzić zajęcia pozalekcyjne podczas studiów na uczelni.

7. Uniwersytet w Alicante

Uniwersytet w Alicante (w skrócie UA) jest uniwersytetem publicznym z siedzibą w mieście Alicante w północnej Hiszpanii. Założony w 1968 roku, uniwersytet posiada szereg kampusów i obecnie ma ponad 29.000 studentów. Studenci studiów licencjackich i podyplomowych mają dostęp do około 50 różnych rodzajów dyplomów. Są one zarządzane przez ponad 70 wydziałów, które nadzorują również dziedziny badawcze takie jak technologia, nauki społeczne, edukacja, nauki o zdrowiu i prawo.

UA szczyci się tym, że jest międzynarodowym kampusem i koncentruje się na zapewnieniu dwujęzycznej edukacji poprzez swoje stopnie naukowe i kursy, co czyni ją bardzo kuszącym wyborem dla międzynarodowych studentów. Dodatkowo, studenci mogą pracować nad programami szkoleniowymi w języku hiszpańskim w okresie pomiędzy studiami, aby poprawić swoje doświadczenie w kraju. Studenci mają również dostęp do nowoczesnego i pięknego kampusu. UA jest dalszą częścią wielu prestiżowych sieci uniwersyteckich, takich jak Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów i Grupa Uniwersytetów Compostela.

8. Uniwersytet w Maladze

Uniwersytet w Maladze jest publicznym uniwersytetem badawczym znajdującym się w mieście Malaga w regionie Andaluzji w południowej Hiszpanii. Założony w 1972 roku, został zbudowany z zamiarem stworzenia zróżnicowanego ośrodka edukacyjnego w regionie w odpowiedzi na niewykorzystane obszary przybrzeżne Andaluzji. Od tego czasu przeszedł on szybką ekspansję i stał się głównym uniwersytetem w kraju.

Obecnie uczelnia przyjmuje ponad 36.000 studentów (w tym około 33.000 studentów studiów licencjackich i 3000 podyplomowych). Działa poprzez dwa kampusy w Rondzie i Antequerze w regionie. Pod względem akademickim uczelnia składa się z ponad 81 wydziałów zarządzanych przez 15 ośrodków akademickich, na które składają się takie kierunki jak: inżynieria komputerowa, medycyna, inżynieria przemysłowa, ekonomia/biznes, nauki społeczne, turystyka i prawo. W ramach systemu akademickiego uczelnia oferuje swoim studentom około 120 stopni, 6 podwójnych stopni, 20 doktorów oraz ponad 100 krótkoterminowych kursów i dyplomów.

9. Uniwersytet w Salamance

Naszym ostatnim uniwersytetem na liście tanich uniwersytetów w Hiszpanii dla studentów zagranicznych jest Uniwersytet w Salamance, instytucja szkolnictwa wyższego zlokalizowana w mieście Salamanka w pobliżu Madrytu. Historia uniwersytetów sięga aż do XII wieku i jest oznaczana jako trzeci najstarszy uniwersytet świata (który nadal działa). Pomimo swojego starożytnego statusu uniwersytetu, nadal pozostaje on jedną z najbardziej prestiżowych instytucji w kraju i znajduje się wśród 700 najlepszych uniwersytetów na świecie.

Obecnie uczelnia przyciąga oprócz Hiszpanii także studentów z całego świata.Tak się składa, że jest to jedna z najlepszych instytucji w kraju o największej liczbie studentów, którzy pochodzą spoza kraju. Dodatkowo, dostępność najwyższej jakości programów języka hiszpańskiego pozwala na przyjęcie ponad 2000 studentów z zagranicy rocznie. Studenci mają dostęp do wielu stopni studiów, z których najbardziej prestiżowe to studia językowe, ekonomiczne i humanistyczne.