Myślisz, że możesz potrzebować korepetytora? W tym wpisie przyjrzymy się pięciu powodom, dla których warto zatrudnić pomoc dla dziecka, jak również trzem powodom, dla których korepetycje mogą nie być odpowiedzią, której szukasz.

Prywatna nauka jest tak stara jak sama edukacja. Każdy student filozofii wie, że Sokrates uczył Platona, który uczył Arystotelesa, on sam uczył młodego Aleksandra Wielkiego, a jak potwierdza cytat z cesarza-filozofa Marka Aureliusza, Rzymianie tak samo lubili korepetycje jak Grecy. Nauczanie przez długi czas było postrzegane jako najbardziej efektywny sposób wspierania edukacji dziecka, zapewniając mu osobistego mentora i wzór do naśladowania, a także nauczyciela.

Dziś prywatne nauczanie nie straciło na popularności. Szacuje się, że około jedna czwarta dzieci w Wielkiej Brytanii otrzymuje w pewnym momencie naukę, większość z nich otrzymuje pomoc przed ważnymi egzaminami, albo egzaminami wstępnymi do szkół średnich, albo egzaminami publicznymi, takimi jak GCSE i A Levels. Obecny apetyt na naukę nie jest jednak pozbawiony krytyki. Wielu pyta, dlaczego mieliby inwestować jeszcze więcej pieniędzy w edukację swoich dzieci w domu, skoro już teraz płacą znaczne sumy do znanych na całym świecie brytyjskich szkół, a fakt, że dzieci są dziś obciążone tak wieloma zajęciami pozalekcyjnymi – sportem, dramatem, muzyką i wszystkim pomiędzy – oznacza, że zalety dalszego obciążania ich dodatkowymi lekcjami są wątpliwe.

Nauczanie może być fantastycznym źródłem motywacji i pewności siebie dla uczniów, którzy czują się przytłoczeni swoją pracą w szkole, i wzmacniać zaufanie innych, którzy wątpią we własne możliwości, ale nie oznacza to, że każde dziecko powinno być objęte opieką. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach może to nawet zaszkodzić postępom dziecka, zwłaszcza jeśli danemu uczniowi nie daje się wystarczająco dużo czasu, by po prostu się zrelaksował i wyłączył.

Różne plusy i minusy korepetycji utrudniają rodzicom podjęcie decyzji o tym, czy zainwestować w dodatkową pomoc, dlatego dziś przyjrzymy się pięciu powodom, dla których warto uczyć dziecko, a także trzem powodom, dla których warto zrezygnować. Nauczanie nie polega tylko na pomaganiu dzieciom w poprawie ich ocen w szkole, a poniżej będziemy twierdzić, że istnieją pewne inne korzyści wynikające z zatrudnienia korepetytora, o których rodzice mogą nie wiedzieć. Podobnie, korepetycje nie są panaceum na problemy edukacyjne, a w wielu przypadkach mogą w bardzo niewielkim stopniu zmienić akademickie losy dziecka.

Na początek spójrzmy na pięć powodów, dla których możesz chcieć zatrudnić korepetytora dla swojego dziecka.

1) Aby upewnić się, że nie pozostanie w tyle

Formalna edukacja jest często porównywana do nauki jazdy na rowerze: nie ma znaczenia, czy pod koniec roku nie będzie mógł jeździć bez stabilizatorów – i tak zabiera się rower i prosi o przejście na jednoosobowy rower.

Największym argumentem przemawiającym za nauką domową jest to, że pozwala ona dziecku być gotowym na ten jednokołowiec, gdy nadejdzie pora. Przecież nauczyciele nie są w stanie poświęcić każdemu dziecku uwagi, na jaką zasługuje, a jeśli jakaś metoda nie jest właściwie rozumiana lub jeśli umiejętności czytania lub pisania rozwijają się zbyt wolno, niewiele można zrobić w szkole, aby rozwiązać ten problem. Jest rzeczą oczywistą, że pozostawanie w tyle może mieć katastrofalne skutki dla edukacji dziecka, szczególnie jeśli dziecko ma problemy jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej. Złe oceny we wczesnym dzieciństwie mogą mieć poważne konsekwencje, z apatią, niechęcią i złym zachowaniem, które prawdopodobnie wynikają z braku możliwości utrzymania się w klasie. Dodatkowy problem związany z umieszczeniem dziecka w niższych klasach jest narażony na błędne koło siebie w niższych klasach i z innymi uczniami, którzy nie są zainteresowani nauką.

Posiadanie pomocy w domu jest nieocenione w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w klasie. Dobry opiekun zidentyfikuje słabe strony dziecka i podejmie aktywne kroki w celu ich wzmocnienia.Może to oznaczać przechodzenie przez problemy z matematyką, pomoc w wyborze odpowiednich książek, rewizję przewodnią lub, bardziej ogólnie, przekwalifikowanie tematów, które zostały już poruszone w klasie.

Pierwszym powodem, dla którego powinieneś otrzymać korepetytora jest to, że jeśli martwisz się, że twoje dziecko zostaje w tyle w szkole. Jeśli nauczyciel mówi, że praca domowa jest rutynowo źle odrabiana, lub jeśli dziecko narzeka, że ma problemy ze zrozumieniem tego, czego się uczy w klasie, może warto skorzystać z dodatkowej pomocy, zanim problemy te wymkną się spod kontroli.

2) Udzielanie fachowych porad przy egzaminach wstępnych do szkoły

Drugi powód pozyskania korepetytora dotyczy egzaminów wstępnych. Jeśli chodzi o aplikowanie do najlepszych szkół, nie wystarczy być błyskotliwym w szkole; istnieją techniki, które każdy kandydat musi znać, aby odnieść sukces. Na przykład, w przypadku części 11 egzaminu z języka angielskiego poświęconej zrozumieniu, silny kandydat może jeszcze nie wiedzieć, jak powtórzyć pytanie, lub jak analizować podobne techniki, które są wymagane do uzyskania najwyższej oceny. Wybór dobrego korepetytora oznacza dostęp do różnych sztuczek i wskazówek, które mogą radykalnie poprawić wynik Twojego dziecka, a potencjalnie być różnicą pomiędzy pominięciem miejsca lub przedostaniem się na rozmowę kwalifikacyjną.

Tutoring oznacza również dostęp do bardziej ogólnej wiedzy pedagogicznej. Najbardziej doświadczeni korepetytorzy będą mieli tysiące godzin doświadczenia w pracy z uczniami i przygotowaniu ich do egzaminów. Będą dysponować własnymi specjalnymi technikami, aby wydobyć z uczniów to, co najlepsze, będą mogli polecić pomocne książki i zasoby, a także będą mieli sieć innych specjalistów w dziedzinie edukacji, do których rodzice będą mogli zwrócić się o radę. Co więcej, opiekunowie z doświadczeniem w składaniu wniosków o przyjęcie do szkoły będą dokładnie wiedzieć, co i kiedy należy zrobić; prawdopodobnie będą też znali szkolnych referendarzy, dzięki czemu cały proces będzie przebiegał sprawniej. Będą również w stanie doradzać rodzicom w zakresie najlepszych praktyk dotyczących np. odrabiania zadań domowych i czytania. Pod tym względem korepetytorzy mogą być tak samo pomocni rodzicom, jak i ich dzieciom.

3) Uczynić edukację osobistą

Korepetycje to nie jest zwykły nauczyciel siedzący przy biurku z uczniem i mówiący mu, co ma położyć na papierze. To jest osobisty związek. Dlaczego to jest takie ważne?

Cóż, jest to ważne, ponieważ najlepszy korepetytor jest wysoko wykształconą, ambitną i często bardzo utalentowaną osobą. Jeśli ukończyli najlepszą uczelnię, wiedzą, co to znaczy ciężko pracować. Wiedzą o dyscyplinie, o zarządzaniu czasem i o pozytywnym nastawieniu. Przedstawienie dziecka takiej osobie oznacza dostarczenie mu doskonałego wzorca do naśladowania, a często także przyjaciela. Korepetytor może nie tylko poprawić swoje umiejętności szkolne lub przygotować je do egzaminu, ale także zagrać z dzieckiem w piłkę nożną, napisać z nim historyjkę, zabrać je do kina, przedstawić mu film i muzykę lub nauczyć go nowych umiejętności, takich jak kodowanie czy gotowanie.

Istnieje również fakt, że w rodzinach, w których oboje rodzice pracują, nie zawsze jest możliwe, aby być w domu, nadzorując dzieci. W takiej sytuacji nieocenione jest wsparcie kogoś godnego zaufania, kto podziela twoje wartości i podejście do edukacji.

Korepetycje mogą oznaczać po prostu dodatkowe lekcje matematyki w czwartek po południu. Ale może też oznaczać, że dziecko spędza czas z kimś, kto inwestuje czas w swój rozwój osobisty, uczy go nowych umiejętności i dobrych nawyków oraz jest tak samo pozytywnym wzorem do naśladowania jak nauczyciel.

4) Aby ułatwić życie

Faktem życiowym jest, że dzieci kłócą się z rodzicami, i choć może to być źródłem frustracji dla rodziców, to jest to niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, pozwalając mu na indywidualizację i stopniowe usamodzielnianie się. Napięcia są nieuniknione, gdy rodzic prosi dziecko, by usiadło i odrobiło pracę domową, a tym bardziej, gdy mama lub tata snuje pomysł, by oprócz pracy domowej wykonać jakąś dodatkową pracę.

Jedną z zalet korepetycji jest to, że pozwala ona rodzicom na uniknięcie tych napięć.Tak, mogą pojawić się głosy sprzeciwu wobec przyjścia korepetytora, ale rzadko zdarza się, by dzieci okazywały taki sam sprzeciw wobec obcego, jak wobec rodzica. Korepetytor może być tym, który wchłania każdy sprzeciw, pozostawiając rodziców, aby mogli cieszyć się czasem spędzonym z dziećmi, zamiast angażować się w krzyczący mecz o ćwiczeniach matematycznych.

Zatrudnienie opiekuna oznacza również zapewnienie, że dziecko odrobi pracę domową na czas. Wielu rodziców nie ma zbyt wiele czasu, aby usiąść i odrobić pracę domową ze swoimi dziećmi, dlatego zatrudniając korepetytora dbają o to, aby praca domowa została odrobiona w odpowiednim czasie, uwalniając zarówno ich, jak i ich dzieci od stresu.

5) Aby poszerzyć edukację Twojego dziecka

Rozmawialiśmy już o tym, jak korepetytor może być kimś więcej niż korepetytutorem. Ale jako nauczyciel może być o wiele bardziej skuteczny niż nauczyciel w klasie, ponieważ nie musi trzymać się określonego programu nauczania. Jeśli Twoje dziecko chce naprawdę zgłębić swój temat, korepetytor to ktoś, kto może mu pomóc. Jeśli Twoje dziecko wyraża zainteresowanie fizyką i astronomią, dlaczego nie zatrudnisz doktora astrofizyki, który pomoże mu zgłębić ten temat? Jeśli mają obsesję na punkcie pracy Jane Austen, dlaczego nie mieliby rozmawiać o powieściach z XIX wieku z absolwentką Cambridge English?

Podczas gdy zachodni system edukacji dzieli idee i pojęcia na przedmioty, w rzeczywistości wiele dyscyplin akademickich jest ze sobą powiązanych. Nauka historii bez polityki, filozofii i teologii jest bez znaczenia, a bez chemii nie można rozpatrywać biologii, a chemii bez fizyki. Nauczyciel pozwoli, aby lekcje odchodziły od programu nauczania i obejmowały szersze dziedziny myślenia. Pozwoli, by lekcje podążały za wyobraźnią i naturalną ciekawością ucznia, sprzyjając większemu zrozumieniu i czyniąc naukę czymś ekscytującym, inspirującym i zasadniczo przyjemnym.

Trzy sytuacje, gdy korepetycje nie są właściwym wyborem

Teraz, gdy widzieliśmy, dlaczego chciałbyś zatrudnić korepetytora, zadajmy odwrotne pytanie. Kiedy zatrudnienie korepetytora nie jest odpowiedzią na twój problem edukacyjny? Oto trzy powody, dla których zatrudnienie korepetytora może nie być odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka.

1) Korepetycje nie są w stanie zrekompensować złych nawyków domowych

Każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z zasypianiem, zna termin „higiena snu”. Dobra higiena snu oznacza wyłączenie ekranów na godzinę przed snem, utrzymanie właściwej temperatury w sypialni i upewnienie się, że rezerwujesz swoją sypialnię wyłącznie do spania. Podobnie jak w przypadku higieny snu, istnieje również higiena edukacyjna – zwracanie szczególnej uwagi na czynniki, które wpływają na pracę szkolną dziecka. Regularne godziny snu i posiłków są niezbędne do osiągnięcia dobrych wyników w nauce; dzieci po prostu nie mogą dobrze pracować, jeśli są głodne lub zmęczone. Praca domowa powinna być najlepiej wykonywana o tej samej porze każdej nocy. Żadna ilość korepetycji nie pomoże, jeśli dzieci nie czytają i nie są czytane, więc rodzice powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie przerwy na czytanie każdej nocy. Dobre nawyki domowe odnoszą się również do konkretnych celów, które rodzice mają wobec swoich dzieci. Rodzice dzieci dwujęzycznych, którzy chcą poprawić znajomość języka angielskiego, powinni zastanowić się, jaki język jest odtwarzany w radiu rano, jaki telewizor i filmy są oglądane i jakie języki są ustawione na urządzenia elektroniczne.

Jeśli zastanawiasz się nad pozyskaniem korepetytora, zapytaj najpierw, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację – może się zdarzyć, że poprzez wdrożenie solidnej rutyny domowej i naleganie na kilka problemów z matematyką każdego ranka i czytanie w nocy, problemy te znikają bez wydawania pieniędzy.

2) Twoje dziecko nie jest wystarczająco odprężone i nie jest wystarczająco nagradzane

Biorąc pod uwagę przytłaczającą presję, aby wprowadzić dzieci do dobrych szkół i uniwersytetów, można wybaczyć rodzicom, że czują się zaniepokojeni tym, jak dobrze ich pociechy radzą sobie w szkole. Jednocześnie ważne jest, aby nie obciążać zbytnio dzieci. Liczne badania wykazały, jak ważny dla rozwoju edukacyjnego dziecka jest czas wolny i zabawa, i często zdarza się, że najlepszym sposobem na pomoc dziecku jest poproszenie go, aby robił mniej, a nie więcej.Złe zachowanie i słabe oceny w szkole mogą świadczyć o zmęczeniu, a nie o braku umiejętności czy zrozumienia, dlatego każdy rodzic rozważający korepetycje powinien zapytać, czy jego dziecko mogłoby mieć więcej czasu na relaks i zabawę. Zabawa oznacza robienie tego, co dziecko chce robić, nawet jeśli rodzice osobiście nie uznają tego za godne lub interesujące. Na przykład, jeśli dziecko chce grać w gry wideo, pozwól mu na to! (Tylko nie przez cały czas!)

Ważne jest również, aby rodzice oferowali dzieciom znaczące nagrody za dobrą pracę w szkole. Poprzez stosowanie pozytywnych bodźców rodzice mogą motywować swoje dzieci i poprawiać ich zachowanie. Tymczasem bodźce negatywne, zwłaszcza te stosowane zbyt ostro, mogą przynieść dokładnie odwrotny skutek.

Jeśli Twoje dziecko jest przepracowane i nie jest wynagradzane za dobrą pracę w szkole, rozważ danie mu więcej czasu na zrobienie tego, co chce, zanim poprosi je o dodatkowe lekcje.

3) Twoje dziecko jest za małe

Niektóre szkoły w Londynie oferują teraz 4 egzaminy i może to być kuszące dla młodych rodzin, aby szukać pomocy w przygotowaniu do testów wstępnych od najmłodszych lat. Z pedagogicznego punktu widzenia, jednak, starając się naciskać na rozwój akademicki dziecka zbyt wcześnie, jest jak próba uzyskania samochodu, aby jechać szybciej poprzez wyposażenie go w dziesięć dodatkowych kół. Dzieci potrzebują zabawy, aby rozwijać swoje zdolności poznawcze i motoryczne, a wcześnie nie będą reagować na nadmierne nauczanie. Nawet gdy zaczynają być bardziej podatne na naukę, w wieku około 5 lub 6 lat, nauczanie powinno być nadal bardzo fizyczne – zamiast uczyć matematyki ołówkiem i papierem, dużo bardziej efektywne jest stosowanie lego i innych metafor fizycznych.

Edukacja małych dzieci powinna polegać na zabawie, a jeśli zamierzasz zatrudnić korepetytora do pracy z czterolatkiem, musi on to zrozumieć (możesz być pewien, że tak będzie, jeśli będzie miał jakąś wiedzę na temat tej grupy wiekowej). Nie ma nic złego w zatrudnieniu niani lub kogoś, kto zajmie się edukacyjną zabawą, ale rodzice muszą zrozumieć, że nie powinno się oczekiwać od dziecka, że osiągnie cokolwiek w tak młodym wieku, a błędem byłoby próbowanie zmuszania go od samego początku do przodu. Życie szkolne jest konkurencyjne, więc niech bawią się póki mogą.

Brytyjskie Centrum Studiów oferuje od 2006 r. prywatne zajęcia stacjonarne i internetowe, współpracując z najlepszymi nauczycielami z całej Wielkiej Brytanii. Jeśli jesteś zainteresowany nauką lub wsparciem przy wejściu do szkoły, skontaktuj się z nami.

Szukasz profesjonalnych korepetycji z języka polskiego?

Sprawdź link: Korepetycje z języka polskiego

Dodaj komentarz